מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35
מונח תיאור
תמונות אסטרונומיות

תמונות המצולמות על ידי מצלמות אסטרונומיות דיגיטאליות. בדרך כלל מצלמות אלו מפיקות תמונות גולמיות, אותן צריך לעבד בכדי להגיע לכדי תמונה נקייה, עליה יהיה ניתן לבצע ניתוחים ומדידות שונות. ראו מאמר בנושא עיבוד תמונות אסטרונומיות עיבוד התמונה והצגתה נעשים באמצעות תוכנות מיוחדות. באתר מצפה ברקת יש ספרייה ענקית של תמונות CCD הניתנות להורדה, כך ניתן להתנסות בעיבוד אסטרונומי-מדעי.

תמונות CCD

תמונות המצולמות על ידי מצלמות אסטרונומיות דיגיטאליות. בדרך כלל מצלמות אלו מפיקות תמונות גולמיות, אותן צריך לעבד בכדי להגיע לכדי תמונה נקייה, עליה יהיה ניתן לבצע ניתוחים ומדידות שונות. ראה מאמר בנושא עיבוד תמונות אסטרונומיות עיבוד התמונה והצגתה נעשים באמצעות תוכנות מיוחדות. באתר מצפה ברקת יש ספרייה ענקית של תמונות סי.סי.די הניתנות להורדה, כך ניתן להתנסות בעיבוד אסטרונומי-מדעי. ראו מאמרים בנושא באתר המצפה.

תחנת החלל הבינלאומית

לוויין מלאכותי מאויש, המשמש כתחנת מחקר בחלל. מקיף את כדור הארץ במסלול לווייני נמוך. את תחנת החלל הבינלאומית ניתן לראות גם בעין בלתי מצוידת

באנגלית: International Space Station, בקיצור מכונה גם בשם ISS

 ISS

תדירות

מספר המחזורים ליחידת זמן מסומנת לרוב באות f.

ראו גם: אורך גל , קרינת גוף שחור , קשת

שעון שמש

שעון שמש: כלי למדידת (התחקות אחר) חלוף זמן.

שעון, הכלי המוכר לנו (והנפוץ) ביותר למדידת הזמן אינו דבר שיש לקחת כמובן מאליו.

השעון הומצא ככל הנראה במצרים העתיקה, והשימוש בו נעשה עוד בסביבות 3,500 לפנה"ס.

שעון שמש

שנת אור

המרחק אותו עובר האור בשנה אחת, במהירות של כ-300,000 ק"מ בשנייה (בריק). כ-63,241 יחידות אסטרונומיות.

שניית קשת

מיוצג על ידי הסימן (''). זהו גודל זוויתי השווה ל- 1/3600 המעלה. או 1/60 דקת קשת.

שמש

הכוכב היחיד במערכת השמש שלנו. מפיק אנרגיה.

השמש

שמידט קאסגריין
שילוב של שתי מערכות האופטיקה מחזיר אור ושובר אור, עדשה בקדמת הטלסקופ ומראה. פותח במאה ה-20. מכונה גם לעיתים בשם שמידט. ראה מאמר בנושא סוגי טלסקופים באתר המצפה.
שיטות לגילוי אסטרואידים

האסטרואידים הראשונים (למעט אלה שהתגלו במקרה) התגלו בשיטות 'פרימיטיביות' למדי שכללו ציור של מפות כוכבים כל לילה מחדש. המטרה הייתה להבחין בשינויים במיקום של כוכבים בעין, וכך להסיק שהם אסטרואידים. במהלך 100 שנים, התגלו בשיטה זו כ-300 אסטרואידים.

שובר אור

טלסקופ הבנוי מעדשה הממוקמת בקדמת הטלסקופ. בטלסקופ שובר אור השתמש גלילאו בשנת 1609 , איתו צפה באובייקטים כגון הירח והירחים הגלליאניים של צדק. ראו מאמר בנושא סוגי טלסקופים באתר המצפה.

שבתאי

(סאטורן)

כוכב לכת, השישי ביחס למרחק מהשמש שלנו
מרחק ממוצע מהשמש : 1.4 מיליארד ק"מ

שבתאי