מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35 English

מעמדו של פלוטו ככוכב לכת

 

יושאר פלוטו

מאת : ד"ר יואב בן-דב

 

 

האיחוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) החליט כי מעתה ואילך, פלוטו לא ייחשב לאחד מכוכבי הלכת אלא ישויך למחלקה חדשה של עצמים אסטרונומיים, "כוכבי לכת ננסיים". פלוטו הוא האחרון שהתגלה מבין כוכבי הלכת הקיימים (בשנת 1930), והוא תמיד נחשב ליוצא דופן בין הכוכבים האחרים. הוא קטן יותר, רחוק יותר מהשמש, וגם המסלול שלו מוארך יותר ונטוי ביחס למישור מערכת השמש.
בנוסף, יש עוד עצמים אסטרונומיים כמו סרס וזינה ואולי גם כיירון ועוד כמה מועמדים אפשריים, הממוקמים במקומות קרובים יחסית  ויש להם בערך אותו גודל כמו פלוטו. לפיכך, הוחלט להבדיל אותם מכוכבי הלכת "האמיתיים" וליצור עבורם את המחלקה החדשה.

 

שמעתי על ההחלטה ולא ייחסתי לה חשיבות גדולה: פלוטו עצמו לא זז לשום מקום, בסך הכול איזו וועדה החליטה לסווג אותו אחרת. אבל משיחה עם הבן שלי הבנתי שלפחות ברחבי הרשת יש לא מעט אנשים כועסים. מילא החלטתם לסווג מחדש, אבל למה לזרוק? אם גיליתם עוד עצמים כמו פלוטו, למה לא פשוט לקבל אותם בזרועות פתוחות למשפחת הפלנטות, כפי שהוצע בנוסח המקורי של ההחלטה?

 plutoתמונה : כוכב הלכת הננסי פלוטו. NASA HST

האמת, יש בזה משהו. כשהייתי ילד נהניתי מהעובדה שאני יודע למנות בעל פה את שמות תשע הפלנטות, ולא הייתי רוצה לחשוב שכל השנים האלה חייתי בטעות.

פלוטו הוא אל השאול במיתולוגיה הרומית, בן דמותו של הדס היווני, אולם פירוש השם שלו הוא "עושר". ייתכן שהדבר קרה משום שהוא זוהה עם מחצבים עשירים השוכנים עמוק בבטן האדמה.

 

כיום פלוטו שייך למשפחת "כוכבי הלכת הננסיים" וגם מוגדר ככזה.

ניתן לכנות אות פלוטו בשמות רבים, אך פלוטו עדיין מהווה חלק ממערכת השמש שלנו.

 

מרחק גלקסית המערבולת מאתנו הנו כ-23 מליון שנות אור, ערך בהירותה הנראית 8.4+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים הדובה הגדולה (המכונה גם בשם העגלה הגדולה).גלקסיית...
קרא עוד...
M51 - גלקסיית המערבולת
הידעת!
ביקור במצפה הכוכבים ברקת מכבים - מצפה הכוכבים מציע מגוון רחב של פעילויות יום ולילה, כגון - * תצפיות אסטרונומיות בטלסקופים על גרמי השמיים* פלנטריום מתנפח 3D HD נייד : הדמייה תלת מימדית של שמי הלילה, בתוך מבנה כדורי בקוטר 7 מטר אותו ניתן להביא ישירות לבית הספר.* הרצאות וסדנאות לבתי ספר ומבוגרים בנושאים שוניםצרו קשר עם מצפה ברקת לפרטים נוספים.קרא עוד