מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35

מעמדו של פלוטו ככוכב לכת

 

יושאר פלוטו

מאת : ד"ר יואב בן-דב

 

 

האיחוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) החליט כי מעתה ואילך, פלוטו לא ייחשב לאחד מכוכבי הלכת אלא ישויך למחלקה חדשה של עצמים אסטרונומיים, "כוכבי לכת ננסיים". פלוטו הוא האחרון שהתגלה מבין כוכבי הלכת הקיימים (בשנת 1930), והוא תמיד נחשב ליוצא דופן בין הכוכבים האחרים. הוא קטן יותר, רחוק יותר מהשמש, וגם המסלול שלו מוארך יותר ונטוי ביחס למישור מערכת השמש.
בנוסף, יש עוד עצמים אסטרונומיים כמו סרס וזינה ואולי גם כיירון ועוד כמה מועמדים אפשריים, הממוקמים במקומות קרובים יחסית  ויש להם בערך אותו גודל כמו פלוטו. לפיכך, הוחלט להבדיל אותם מכוכבי הלכת "האמיתיים" וליצור עבורם את המחלקה החדשה.

 

שמעתי על ההחלטה ולא ייחסתי לה חשיבות גדולה: פלוטו עצמו לא זז לשום מקום, בסך הכול איזו וועדה החליטה לסווג אותו אחרת. אבל משיחה עם הבן שלי הבנתי שלפחות ברחבי הרשת יש לא מעט אנשים כועסים. מילא החלטתם לסווג מחדש, אבל למה לזרוק? אם גיליתם עוד עצמים כמו פלוטו, למה לא פשוט לקבל אותם בזרועות פתוחות למשפחת הפלנטות, כפי שהוצע בנוסח המקורי של ההחלטה?

 plutoתמונה : כוכב הלכת הננסי פלוטו. NASA HST

האמת, יש בזה משהו. כשהייתי ילד נהניתי מהעובדה שאני יודע למנות בעל פה את שמות תשע הפלנטות, ולא הייתי רוצה לחשוב שכל השנים האלה חייתי בטעות.

פלוטו הוא אל השאול במיתולוגיה הרומית, בן דמותו של הדס היווני, אולם פירוש השם שלו הוא "עושר". ייתכן שהדבר קרה משום שהוא זוהה עם מחצבים עשירים השוכנים עמוק בבטן האדמה.

 

כיום פלוטו שייך למשפחת "כוכבי הלכת הננסיים" וגם מוגדר ככזה.

ניתן לכנות אות פלוטו בשמות רבים, אך פלוטו עדיין מהווה חלק ממערכת השמש שלנו.

 

מרחק הכוכב אנטרס מאתנו הנו כ-550 שנות אור, ערך בהירותו הנראית 0.96+ מגניטודה. זהו כוכב מטיפוס ענק אדום הניתן לצפייה גם בעין בלתי מצוידת. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים...
קרא עוד...
אנטרס - ענק אדום
הידעת!
מצפה הכוכבים ברקת - מצפה הכוכבים ברקת במכבים, פתוח לאנשים בעלי עניין באסטרונומיה הרוצים לראות וללמוד על השמיים והחלל באופן מדעי, עם הרבה הנאה. מצפה הכוכבים הוא הגדול והמשוכלל באזור, והוא בעל ציוד ייחודי. המצפה קשור לגופי אסטרונומיה בינלאומיים ומפעיל מגוון פרויקטים ייחודים וכן גם עבודות מחקר בשליטה מרחוק.קרא עוד