מטר מטאורים, גשם מטאוריטים - מהם 'כוכבים' נופלים

הדפסה דואמטר המטאורים פרסאידים 11,12 אוגוסט 2013 - השנה שיאו של מטר המטאורים פרסאידים צפוי להתרחש בלילה שהנו אופטימלי לצפייה. (--הירח ישקע לפנות ערב)
צרו קשר עם מצפה הכוכבים ברקת למידע על אודות התצפית ב'גשם המטאורים אוגוסט 2013'
מידע נוסף על מטאורים, מטרי מטאורים ודרכי צפייה במאמר זה.

סרט: המטאורים כפי שצולמו על-ידי מצלמת השמים, בתצפית המטאורים פרסאידים 2013!

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

מי שראה 1 מטאור חוצה את שמי הלילה, אותו מראה נפלא של הבזק אור חטוף פתאומי, המושך אליו מיידית את תשומת לב הסובבים אותנו – חזה באחת התופעות המקסימות שמציע היקום. מראה המכונה לעיתים קרובות בשם " 1 כוכב נופל".

המטאור יכול להיראות בהיר יותר מן הכוכבים בשמיים ( 1 בהירות נראית), ולעיתים אף נראה כי הוא נחלק לגורמים בודדים הממשיכים במהירות גבוהה לעבר הקרקע כקבוצה אחוזת דיבוק. במקרים בודדים, נדירים יותר, המטאור יכול להצפות כסדרת פיצוצים המלווים בקול רם, לתופעה זו קוראים בשם "כדורי האש" או "בולידים" (Bolides).
meteor_bolid
תמונה: בוליד, כפי שצולם על-ידי מצלמת השמים בשידור חי. 1 בהירותו הנראית עלתה על זו של הירח! (משמאל)

 


תצפיות במטר המטאורים

כאשר מתרחש מטר מטאורים השווה צפייה - צוות מצפה הכוכבים ברקת עורך תצפית מרובת משתתפים, הפתוחה לכל המעוניין.

מידע על אירועים אלו אנו שולחים באמצעות מועדון החברים של המצפה. ניתן להירשם דרך האתר ולקבל מידע לפני אירוע מיוחד ושידור ישיר מהטלסקופ.

כך לדוגמא מצפה הכוכבים ברקת עורך בכל שנה תצפית מיוחדת לכבוד מטר המטאורים פרסאידים, בין התאריכים  12-13 באוגוסט. את תצפית המטאורים צוות המצפה עורך על שפת מכתש רמון, שם זיהום האור מועט והשמיים נגלים לצופה במלוא תפארתם.
במהלך התצפית כל משפחה מקבלת מפת כוכבים סובבת - פלניספרה, ושתייה חמה לאורך האירוע. כאשר בשיא נצפים בד"כ מעל 50 מטאורים בשעה.

הפעילות מלווה בתצפית באמצעות טלסקופים משוכללים, הרצאות והדגמות על מסך ענק, ובהסברים על קבוצות הכוכבים בשימוש מפות הכוכבים ולייזר מיוחד.
לעיתים עורך המצפה שידור ישיר של מטר מטאורים
תצפית מטאורים 2013  

 meteor_perseids_2007

תמונה : תצפית מטר המטאורים פרסאידים 2007

 

מהו מטאור ? 

האקט בו אנו חוזים בעת צפייה במטאור מתרחש כאשר חלקיקי אבק נכנסים לאטמוספרת כדור הארץ. חלקיקי האבק מתכלים באטמוספרה בגובה של כ-100 קילומטרים.

לתופעה אותה אנו רואים (דהיינו שובל האור וההבזק) קוראים בשם מטאור.  
החלקיקים נכנסים במהירות גבוהה מאוד לאטמוספרת כדור הארץ; בעת כניסתם לאטמוספרה של כדור הארץ - הטמפרטורה שלהם גדלה, וחלקיק האבק מתכלה (אלא אם כן הוא גדול דיו ואז גם יכול לפגוע בכדה"א). השובל המשתרך מאחור, היוצר את זנבו של המטאור הנה אטמוספרת כדור-הארץ, המתקררת בהדרגה.


גשם מטאורים
 נוצר כאשר כדור הארץ הנע במסלולו השנתי סביב השמש מגיע לאזור בחלל בו נמצאים שרידים מזנבו של שביט (Comet).

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

סרט: תנועת השביט C2009 P1 Garradd בשמיים, במהלך פרק זמן של כשעתיים וחצי. ניתן להבחין בזנב המשתרך המפורסם, הנע ביחד עם גרעין השביט בחלל. טלסקופ האינטרנט עקב אחרי תנועת השביט, ביחס לכוכבי הרקע.

כאשר כדור הארץ עובר בשובל חלקיקי השביט - אנו זוכים לראות 1 מופע מרהיב של עשרות ואף מאות מטאורים בשעה. 

צוות המצפה התקין מצלמה שתיעדה את המטאורים שעברו מעל המצפה במכבים במטר המטאורים פרסאידים.
זוהי 1 מצלמת CCD TV מיוחדת, אשר מצלמת כמאה וחמישים תמונות בשנייה, ומסוגלת לצלם אובייקטים חיוורים ומהירים מאוד! ראו תמונה וסרטון מטה:

 perseids_meteors_2010

בתמונה ניתן לראות את הצילום בו "חוברו" כל תמונות המטאורים יחדיו. ניתן לראות את 1 הרדיאנט ("מקור") של מטר המטאורים פרסאידים. הנקודות הלבנות הם כוכבים.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

צפו בסרט המציג את המטאורים הבהירים שנלכדו בעדשת המצלמה מעל מצפה הכוכבים ברקת – במהלך לילה שלם! (לחצו לסרטון נוסף ממטר המטאורים פרסאידים 2012)


 

מה בין מעבורת חלל למטאור ?

על האסטרונאוטים לקחת אמצעי בטיחות מוגברים כאשר הם נכנסים חזרה לאטמוספרת כדור הארץ מן החלל, שכן החללית היא בעצם מעין אסטרואיד ענק!
בדיוק למען מטרה זו, גוף המעבורת מצופה לוחות קראמיים מיוחדים, המונעים את שריפת החללית על-ידי כך שהם מעבירים את אנרגיית החום הרחק מגוף החללית.

אם מאיזושהי סיבה, המגנים הקרמיים אינם תקינים, סופה של החללית יהיה 'כסופו של מטאור'. עובדה זו ראינו וחווינו לצערנו, כאשר טיסת קולובמיה STS-107, בה היה אילן רמון, ז"ל (האסטרונאוט הישראלי) נכנסה לאטמוספרה והלוחות הקרמים שלה לא היו תקינים. המעבורת התפרקה לגורמים על כל רכיביה.

עם תכנון טוב ומעט מזל - ניתן לצפות גם במעבר של ה ISS, תחנת החלל הבינלאומית מישראל, גם בעין בלתי מצויידת. 

מטאורים ושמי הלילה

מטאורים ניתן לראות בכל לילה ממקום חשוך ללא ירח בהיר, ממקום ללא זיהום אור.

מטאורים אלה נקראים מטאורים אקראיים פזורים (Sporadic) וקצבם הזניטי נע בסביבות הארבעה מטאורים בשעה. רוב כדורי האש (ראה ערך - בולידים) המרהיבים הם מטאורים פזורים. הרכב מטאורים אלו דומה מאוד לחומר ממנו עשויים האסטרואידים.

האסטרואידים מכונים גם בשם לוויינים, ולעיתים ניתן לראותם בתור ירח של 1 כוכב לכת- כדוגמת פובוס ודימוס, ירחיו של מאדים. חלק ניכר מהאסטרואידים במערכת השמש שוכן בחגורה הנמצאת בין מאדים וצדק. גודלו של האסטרואיד הגדול ביותר שהתגלה עד כה עומד על כ-900 ק"מ.  מקורם של מטאורים העשויים מחומרים אקזוטיים-נדירים יותר עשוי להיות גם מחלקיקי סלע מהירח או מאדים.

ראו מידע נוסף בנושא מערכת השמש באתר מצפה הכוכבים ברקת.

comet_gerrard_perseid_meteor
תמונה : השביט C2009 P1 Garradd צולם על ידי סטודנטים באמצעות טלסקופ האינטרנט, במשך מספר שעות. באחת מתמונות השביט "נתפס" מטאור (ראו פס בחלק שמאלי-עליון) תוך כדי שחצה את שדה הראייה של הטלסקופ.
זהו צירוף מקרים נדיר למדי, שכן שדה הראייה של הטלסקופ הינו קטן מכדי לצלם מטאורים באופן אפקטיבי.


 

גשם "כוכבים נופלים" - צפייה במטר מטאורים

מומלץ : לוח מטרות מטאורים שנתי.


מקור מטאורים רבים בזנב 1 שביטים, הפולטים כמות רבה של חלקיקי אבק בעת התקרבותם אל השמש.
השביטים הינם גרמי שמים העשויים קרח, תערובת של פחמן דו חמצני ומים (במצב צבירה מוצק) ואבק אשר נעים סביב השמש במסלולים אליפטיים.

כאשר השביטים מתקרבים אל השמש נוצרת צורת הזנב המפורסם המשתרך מאחוריו בהשפעת 1 רוח השמש. כוכבי השביט מגיעים ככל הנראה מענן שביטים גדול בשם 1 ענן אורט - המקיף את 1 מערכת השמש שלנו במרחק של כ-100 יחידות אסטרונומיות ( 1 יחידה אסטרונומית אחת = 149,597,870 ק"מ)

מפאת המסלול האקסצנטרי של השביטים, נוצר מצב שבו חלק ממסלולם נמצא קרוב מאוד לשמש, ובחלק ממסלולם הם יכולים לנוע אף מעבר למסלול הקפתו פלוטו את השמש. כאשר השביט מתקרב לשמש, ובהשפעת רוח השמש - הקרח הגלום בו מתחיל להימס ולהתאדות, משאיר אחריו שובל מרשים של חומר שנראה כמו זנב ארוך. 

כאשר כדור הארץ נכנס אל תוך שובל חלקיקים מעין זה - אנו זוכים לראות מופע מרהיב של עשרות ואף מאות מטאורים בשעה. בעת שכדור הארץ עובר בשובל חלקיקי השביט, הנקרא שביט האב; יראו לנו המטאורים כיוצאים מנקודה אחת בשמיים.

לנקודה זו קוראים בשם 1 רדיאנט (Radiant)- המהווה את המרכז ממנו יראו המטאורים נכנסים לאטמוספרת כדור הארץ, הפונה לכיוון שובל החלקיקים.

radiant

בתמונה : נקודת הרדיאנט של מטר המטאורים פרסאידים

 


מועדי מטרי המטאורים הגדולים:
 

שם המטר  תאריך השיא  מטאורים בשעה  שביט האב 
אטא אקוו'ארידים מאי 4 20 Halley
אוריונידים אוקטובר 21 50 Halley
ג'מינידים דצמבר 14 120 Phaethon
ליאונידים נובמבר 16 150 Tempel-Tuttle
לירידים אפריל 22 50 Thatcher
פרסאידים אוגוסט 12 100 Swift-Tuttle

 לרשימת כל מטרות המטאורים - לחצו כאן

 


ככל, על התצפית המתגמלת והפשוטה ביותר לעמוד בקריטריונים הבאים: 

  •      מקום חשוך, ללא 1 זיהום אור ולילה ללא ירח.

  •      לחות נמוכה/ללא עננות.

  •      שק שינה / כיסא עם משענת מתקפלת, המאפשר כיוון צפייה לשמיים בנוחות.

  •      שתייה חמה בתרמוס (גזיה תסנוור את הצופים).

  •      ביגוד מתאים.

  •      מפות שמיים- כך נוכל ללמוד את השמיים בעת הצפייה.

  •      חברה טובה לזמן הצפייה

 יש לשכב עם הפנים לכיוון הרדיאנט ופשוט לצפות בהנאה. ככל- המקום הטוב ביותר לצפייה במטר מטאורים הוא מעל הראש ( 1 זנית) החל מהשעה 23:00 בלילה.  

למידע נוסף, תמונות וסרטים על מערכת השמש כנסו

למסע אינטראקטיבי במערכת השמש שבאתרנו

למצפה הכוכבים ברקת קוד רשמי מהגוף הבין לאומי לחקר אסטרואידים וכוכבי השביט Minor planet center, MPC B35המצפה מפתח תוכניות מחקר לגילוי ועקיבה אחר אסטרואידים ושביטים בצורה אוטומאטית, כחלק מפעילויות המצפה השוטפות.

בפרויקט נעשה שימוש גם בטלסקופ האינטרנט הרובוטי. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר המצפה.

 

מאמרים נוספים

תגובות 

 
#2 Bareket_Observatory 2011-08-10 14:57
במטר מטאורים ניתן לצפות מכל מקום ללא זיהום אור. אין צורך בטלסקופ או בציוד מיוחד. מטר המטאורים פרסאידים ששיאו צפוי להתרחש במועד 12 אוגוסט 2011 - יוצא בליל ירח מלא, כך שאין זה מועד אופטימלי לצפייה, שכן הירח יאיר את השמיים.
מומלץ לצפות אחרי 3 לפנות בוקר, אז הירח יהיה נמוך ביחס לאופק.
צטט
 
 
#1 טל 2011-08-10 14:42
שלום
האם את המטאורים ניתןיהיה לראות בעוד מקומות מלבד מכתש רמון? אם כן היכן?
תודה על המידע
צטט
 

הוספת תגובה

קוד אבטחה
רענון הקוד

כיצד ניתן למצוא את...

הגלקסיה הבהירה נראית בשמיים (גודל זוויתי) גדולה כמעט פי 6 מהירח m31_core צפייה מהנה !מידע נוסף על טלסקופים ודרכי צפייה בכוכביםחנות הטלסקופים והציוד האסטרונומי  של מצפה הכוכבים ברקת, מכבים. קרא עוד...
 

הידעת ?

הייתכנו חיים על פני המאדים?

במשך שנים רבות היה כוכב הלכת מאדים מטרה להשערות רבות בדבר לקיום חיים על פניו. המעשה החל כאשר האסטרונום האיטלקי סקיפראלי צפה במאדים בשלהי המאה ה-19 וגילה בתצפיות דרך טלסקופ מבנים ארוכים, אותם כינה תעלות. הללו רמזו לדעתו על הימצאותם של חיים תבונתיים על פני המאדים.

הפרסום הרב בנוגע לאותן "התעלות המאדימיות" זכה לתהודה עצומה בקרב הציבור שכן הלהיב וגירה את הדמיון האנושי במשך זמן רב, עד ימינו אנו.

שיאה של התופעה התרחש בשנות ה-30 של המאה העשרים עם שידור התסכית על-פי ספרו של ה.ג וולס ברדיו. הספר דן בפלישתם כביכול של יצורי המאדים לעבר כדור הארץ. התסכית, שפורש על-ידי מאזינים רבים כמהדורת חדשות מן המניין, יצר בהלה גורפת בקרב תושבי ארצות הברית.

כיום, המדענים נוטים להאמין כי אין חיים תבונתיים על פני המאדים.

זאת בהתבססם על עדויות שנשלחו מן רכבי המחקר שחוקרים את פני המאדים. ויתרה מכן, מסתבר כי התעלות המסתוריות שראה סקיפראלי היו תעתועים אופטיים ותו לא. כך שניתן לומר כי מבחינה זו - מאדים נראה כתמונתו של כדור הארץ בעברו הרחוק.

עם זאת עדיין קיים הסיכוי להימצאותן של צורות חיים מיקרוסקופיות על פני 1 כוכב הלכת האדום. טרם נמצאו עדויות חד משמעיות לקיומם של אורגניזמים בכוכב הלכת מאדים. לשאלת החיים על פני מאדים חשיבות אדירה לתרבות האנושית ככלל.

האם אנו כבני אדם מהווים רק צירוף מקרים, מעין רצף הסתברויות בלבד שנקרו בדרכו של כדור הארץ?

או שמא תהליך יצירת החיים היא מעשה של שגרה המסוגל להתקיים בכל מקום ביקום המתאים לכך?

להרחבה:
http://www.bareket-astro.com/solar-system/mars-time-voyage.html 

קרא עוד...