אסטרונומיה - נט  |  Astronomy Edu-Network


אסטרו-נט עבודות חקר באסטרונומיה, מדעי כדור הארץ והחלל


נחקור את מסתורי היקום באמצעות שימוש בכלים ורעיונות מרתקים, מתחום האסטרונומיה ומדעי כדור הארץ.
העבודות הינן ברמות שונות, החל מכיתות היסודי ועד לתלמידי תיכון במגמת פיסיקה.


מתחת לכותרת זו תמצאו מגוון מאמרים בנושא.

עבודות חקר באסטרונומיה, אסטרופיזיקה
 גללו העמוד מטה - לצפייה במאמרים לחצו כאן 
עבודות חקר באסטרונומיה אסטרופיסיקה | פרויקטים לחקר בבית הספר פעילויות לכיתה ולבית בנושא היקום מערכת השמש והכוכבים

עבודות חקר באסטרונומיה : ריכוז החומרים, ניסויים, פעילויות, מערכי שיעור, דפי עבודה ומצגות. למורה ולתלמיד
השימוש הינו למטרות חינוכיות בלבד, בכפוף לתקנון ותנאי השימוש באתר.

שם הפרק מצגת  |
רקע לשיעור
דפי עבודה - רמה
א        ב          ג         ד
תמונות | פוסטרים | 
קבצים להורדה
חיפש אסטרואידים  V
פרויקט: 'אסטרואיד לכל תלמיד'
V
1 פוטומטריה א'
V
פוטומטריה ב'
V
 מערך שיעור
V
עקיבה אחר 1 שביטים ואסטרואידים
V
גלקסיות  V V
מדידת סילון הגז בגלקסיה M87
  1 ליקוי ירח V
מידע בנושא
1 ליקוי לבנה
V
סרטון 1 ליקוי ירח
V
צל כדור הארץ
V
קוטר הירח א'
תיעוד התצפית דרך 1 טלסקופ V
דף תיעוד תצפית
X V
אסטרונומיה – מלכת המדעים
(או – מדוע דווקא אסטרונומיה )
V
צדק וירחיו X X V
כוח המשיכה וירחיו הגלליאנים של 1 כוכב הלכת  צדק X V
שעון המאדים V X V
שעון 1 שמש לבנייה עצמית
דיאגראמת H-R X X V
מדידת מרחק - כוכבים קפאידים, נרות קוסמיים X Vמרחקים ביקום V V V X
 חיפוש כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש V  V
1 טרנזיט נגה 
V
מדידת מרחק 
V
מדידת קוטר 
X
תוכנית לחיפוש וניטור סופר נובות X X X X
מדידות ספטרוסקופיות V X
האור כגל X X X
 הפקת מידע אסטרונומי, עיבוד CCD :
פוטומטריה / אסטרומטריה
V
פוטומטריה
V
אסטרומטריה
V
עקומת אור של 1 כוכב לכת חיצוני
V
פוטומטריה
V
 קריטריונים בצילום CCD
הפיסיקה של טילים ורקטות V V V
עיבוד 1 תמונות אסטרונומיות X V
 כוכבים וגרמי השמיים
V
צילום בצבע RGB
V
חישוב רזולוציית הצילום
V
ניטור כוכבי לכת חיצוניים
V
סרטי הדגמה 1 טלסקופ האינטרנט
מומלץ : שידור ישיר לנאס"א (סוכנות החלל האמריקנית) - מטלסקופ האינטרנט הישראלי 


המעבר של נוגה - צפייה בטוחה טרנזיט של נגה

תמונה:
מופעו של כוכב הלכת נוגה. צילום: טלסקופ האינטרנט הישראלי
אזהרה! הצפייה בשמש יכולה לגרום לנזק פיסי ואף לעיוורון. קראו בקפידה את כללי הבטיחות לצפייה בשמש.
הבהרה - אין לצפות בשמש ללא ציוד הגנה מיוחד, ובאופן מושכל. הצפייה ו/או הפעלה הינם באחריות הבלעדית של המשתמש.


 
::/wysiwyg_fulltext::
::panel_article_details:: ::/panel_article_details::
::panel_article_params:: ::/panel_article_params::
::panel_article_meta:: ::/panel_article_meta::
::panel_end:: ::/panel_end::
::jseblodend::::/jseblodend::">

שידור ישיר - באתר מצפה הכוכבים ברקת! האתר יפנה אתכם אוטומאטית לדף השידור, בעת המאורע. בטרנזיט של כוכב הלכת נגה 2012 ניתן לצפות במהלך זריחת החמה, החל מהשעה 05:33 בעוד השמש זורחת מעל האופק המזרחי, מגע III (תחילת היציאה מדיסקת השמש) בשעה 07:37. המאורע יסתיים בשעה 07:56. מהו טרנזיט? בשנת 2012 יתרחש מעבר של כוכב הלכת נגה על פני השמש, המכונה גם בשם טרנזיט (Transit). טרנזיט/מעבר זוהי תופעה המתרחשת כאשר כוכב לכת במערכת השמש שלנו חולף לפני ה

קרא עוד...
 
תלמידי תיכון מנטרים אסטרואידים מהכיתה
internet remote robotic telescope

תמונה: טלסקופ האינטרנט הנשלט מרחוק, מדגם אסטרוגרף "15 במצפה הכוכבים ברקת 
רקע

בעידן האינטרנט - למידה מרחוק עדיין נותרה נחלתם של בתי ספר ותלמידים מעטים, נכון לרגע כתיבת המאמר. בחקר מרחוק התלמידים יכולים לחקור תחום אשר היה עד כה זר להם, תוך כדי התוודעות אליו ברבדים העמוקים ביותר ולמידה של קריטריונים ועקרונות מדעיים כחלק אינטגראלי מהלמידה בכיתה. תהליך הלמידה משמעותי ויצירתי יותר כאשר התלמידים הינם שותפים פעילים למהלך השיעור ועסוקים בחקר של נושאים אותם הם מוצאים כרלוונטיים לסביבתם. 
התלמידים גם נהנים מהשיעורים, שכן חשוב להם להוות חלק פעיל ממהלך השיעור והלימודים. באופן זה השיעור הינו בעל משמעות רבה יותר מבחינתם כשהם אלה שקובעים את תכנם, גם אם באופן חלקי. סביבת לימודים פתוחה, המעניקה חופש בחירה לתלמידים בהכנת חומרי למידה מעודדת ומקדמת יצירתיות וככל שהתלמידים נחשפים זמן רב יותר לסביבת לימודים פתוחה – היצירתיות שלהם גדלה, ובאה לידי ביטוי בהכנת חומרי למידה וחקר לא שיגרתים.
לטענתו של כותב המאמר - למידת תכנים אמיתית יכולה להתרחש רק כשהיא מתבצעת כחלק מתהליך חקר עצמאי של התלמיד, כשהמורה קושר בין תכני ההוראה למציאות, ויודע להתאימם לאישיותו של התלמיד ולתוואי עבודת החקר ותוכנית הלימודים שנקבעו מראש. אחד מעקרונות היסוד של הפרויקט היה לתת לתלמידים הוראות למידה המבוססות על חקירת בעיות שהתלמידים עצמם הגדירו כחשובות, לאחר ששאלו את  שאלות החקר. התלמידים יצרו צוותים שהונחו באופן מבוקר ומתואם, ובמקום להתבסס על מידע המוגדר מראש (כגון ספר לימוד, מאגר נתונים או דפי תרגול) הם עסקו בחקירה הלכה למעשה, באמצעות "שאיבת מידע" מהחלל בזמן אמת לכיתה על-ידי טלסקופ האינטרנט, תוך דגש על פיתוח מיומנויות חקר כמו הגדרת בעיה, איסוף נתונים, מיון וניתוח, פיתוח השקפת עולם ועוד. התלמידים הם אלו ש'יצרו' את המידע אותו גם חקרו לאחר מכן. התכנית אף שמה דגש על תכנון נכון של זמן, תקשורת בין אישית בעבודת צוות, וכתיבה נכונה של תוצאות המחקר בידי התלמיד.

כאשר התלמידים שקועים בעבודת חקר הקרובה לליבם הם מסוגלים לעבד מידע מדעי ברמה גבוהה במיוחד, העבודה שהתלמידים עושים לא הופכת רק לסיכום בכתב שרק המורה קורא, אלא גם נכנסת למאגרי מידע אסטרונומיים בינלאומיים. כך שעבודת התלמידים תורמת למדע הלכה למעשה.

 

עבודת החקר של התלמידים

כחלק מעבודת החקר של התלמידים הללו נדרשו ללמוד כיצד להפעיל את הטלסקופ האינטרנטי וליצור סקריפט (תרשים פקודות) איתו הטלסקופ יבצע פעולות באופן אוטומאטי. בנוסף התלמידים למדו על הדרכים לאיסוף המידע האסטרונומי, דרכי עיבוד המידע, ניתוח המידע המתקבל, הסקת מסקנות וכן כיצד לכתוב דו"ח המסכם את ממצאיהם בהתאם לסטנדרטים מדעיים בינלאומיים. זה נשלח 'למרכז הבינלאומי לפלנטות קטנות' המכונה בשם (MPC (Minor planet center פרויקט האסטרואידים מיועד לתלמידי תיכון מצטיינים ומועבר גם במספר קולג'ים בארה"ב .בפרויקט משתתפים תלמידים מכל רחבי תבל, כדוגמת ארצות הברית, סין, פולין, גרמניה, יפן וכמובן ישראל.

כחלק מהפרויקט מנטרים התלמידים אסטרואידים (גופים 'סלעיים' קטנים במערכת השמש) באמצעות ניתוח תמונות CCD אסטרונומיות, שצולמו על ידי טלסקופים בעולם ובטלסקופ האינטרנט הישראלי של מצפה הכוכבים במכבים. התלמידים חוקרים את מאפייני האסטרואידים השונים באמצעות תוכנות מחשב מתוחכמות, באמצעותן הם מעבדים את הנתונים ובודקים מדדים שונים כגון בהירות - פוטומטריה, עורכים

מחקר אסטרונומי של תלמידי תיכון באמצעות טלסקופ רובוטי הנשלט מרחוקניטור גופים קטנים במערכת השמש על-ידי תלמידים | עידו, מצפה הכוכבים ברקת במכבים 

קרא עוד...
 
טילים ורקטות - חקרשת אסטרונומיה
קרא עוד...
 
כוכבים משתנים ופועמים
                                                    תמונה : עקומת-אור של כוכב קפאידי / משתנה. AAVSOכוכבים משתנים מסוג RR Lyrae

כוכבים אלה דומים למשתנים הפועמים אך הם חיוורים בהרבה, ומופיעים בדרך כלל בצבירי כוכבים כדוריים. מכיוון שגם בסוג זה של משתנים קיים קשר 'המחזור-בהירות' ניתן למדוד את המרחק לצבירי הכוכבים המכילים אותם בדיוק גבוה למדי. הבהירות שלהם משתנה בטווח ה-20% ולעיתים עד כ-500%, משך זמן המחזור נע בין שעות ספורות ועד לכדי יום או יומיים. הם נוטים להיות מסוג ספקטראלי A.


סרט :
כוכבים משתנים בצביר הכוכבים M3, במהלך שני לילות. צולם ע"י טלסקופ האינטרנט של מצפה הכוכבים ברקת

תמונות אסטרונומיות שצולמו על-ידי תלמידים, באמצעות טלסקופ האינטרנט
{vimeo width="640" height="480"}47832313{/vimeo}

 כוכבים משתנים מסוג Mira

כוכבים "קרים" יחסית, אשר משנים בהירותם באופן דרמטי למדי.
בהירותם משתנה בטווח הנע בין חמש פעמים פעמים ל-30,000 במשך תקופה הנפרסת על פני חודשים רבים. המנגנון מאחורי שינוי זה הינו דומה לזה של המשתנה הקפאידי, אלא ששכבת הגז המקיפה את הכוכב מורכבת ממימן. מחזורי עקומת-הבהירות נשארים קבועים במשך תקופות זמן ארוכות.
mira_variable                                                     תמונה : עקומת-אור של כוכב משתנה מסוג Mira. AAVSOכוכב כפול-לוקה

סוג מעניין נוסף של כוכבים משתנים הינו הכוכב הלוקה.
זוהי למעשה מערכת המכילה שני כוכבים, כאשר מישור מסלול ההקפה שלהם נמצא בקו הראייה שלנו.
פירוש הדבר הוא שאחד משני הכוכבים חוסם לעיתים, חלק מאורו של הכוכב השני, בנקודה מסוימת במהלך מסלולו.
כתוצאה מכך, אנו מקבלים עקומת אור מחזורית עקב ליקויי שני הכוכבים, שהינה משתנה בהתאם לגודלו ובהירותו של הכוכב הלוקה.
זמן המחזור נע בין מספר דקות לכמה שנים.
eclipse_variable                                                    תמונה : עקומת-אור של כוכב משתנה לוקה. AAVSO
                                                   


באופן כללי ניתן לומר כי כוכב מסווג כ"משתנה" כאשר הבהירות הנראית שלו משתנה כתלות בזמן.במאמר זה יוצגו הסוגים העיקריים של הכוכבים המשתנים וכן מידע בנוגע למדידות פוטומטריות של כוכבים אלו.

קרא עוד...
 
טרנזיט של נגה 2012 מעבר כוכב הלכת נוגה על פני השמש
תמונה: טרנזיט נגה על פני השמש, בשנת 2004. את כוכב הלכת נגה ניתן לראות בחלקו הימני-תחתון של התמונה. הנקודות בחלק השמאלי-עליון הינם כתמי שמש


אחד הנושאים הבוערים ביותר באסטרונומיה במהלך המאות ה-17 וה-18 היה מדידת גודל מערכת השמש שלנו. לאחר שצפה אדמונד האלי בטרנזיט של כוכב הלכת חמה על פני השמש בשנת 1677, הוא הבין שטרנזיט כוכבי הלכת יכול לסייע בפתרון סוגייה זו.
ברגע שהצופה מתזמן במדויק את הרגע בו כוכב הלכת נגה עובר על פני שפת השמש (מגע II) ולאחר מכן את הרגע בו כוכב הלכת מגיע לשפה השנייה (מגע III) - ניתן לחשב את המרחק לכוכב הלכת! וכך גם את גודל מערכת השמש, באמצעות שיטה המכונה בשם פרלקסההרעיון המבריק של האלי הלהיב מדענים רבים, אולם בתקופה זו טרם פותחו הכלים לצפייה ברזולוציה מספקת לשם ביצוע מדידות מדויקות בעת הטרנזיט.
להרחבה: גדלים ומרחקים ביקום

במאה ה-19 נכנס שחקן חדש לתמונה - הצילום האסטרונומי, עם פיתוח לוחות הצילום ניתן היה לערוך מדידות מדויקות, אשר אינן תלויות בעין הצופה, ולאפשר ניתוח נתונים מדויק יותר.
משלחות צילום הוכנו לטרנזיט של 1874 ו-1882, בעוד אסטרונומים מכל קצוות תבל יצאו עם הציוד המשוככל ביותר בזמנו בכדי 'לתפוס' את המאורע המיוחד על גבי לוחות הצילום.
אולם הסתבר כי מדידות מדויקות עדיין היו קשות לביצוע, עקב טורבולציות באטמוספירת כדור הארץ, אשר גרמו לטשטוש האוביקטים בתמונה.

בחודש יוני בשנת 2012 (06.06.2012) ניתן יהיה לצפות בתופעה מקסימה בשמי ישראל - מעבר כוכב הלכת נגה על פני השמש. המאורע ניתן לצפייה מישראל בין השעות 05:33-07:56. נגה (בלועזית: ונוס - Venus) יראה כדיסקה שחורה החולפת על פני השמש, תוך כדי זריחתה מעל האופק. שידור ישיר - באתר מצפה הכוכבים ברקת! האתר יפנה אתכם אוטומאטית לדף השידור, בעת המאורע.צוות המצפה מודה לצופים הרבים שהצטרפו לשידור החי. גלריית תמונות מהשידור של טרנזיט נגה זמינה באתר. שידור ארכיון: Jav

קרא עוד...
 
בניית שעון שמש - כלי למדידת הזמן

במאמר זה נלמד כיצד ניתן למדוד את השעה המקומית. נבנה שעון שמש מקרטון או נייר - ונמדוד את הזמן באמצעות מיקומה היחסי של השמש בשמיים. בנוסף נעמוד על הקשר המעניין בין שעון השמש לכוכב הלכת מאדים.

קרא עוד...
 
עקיבה אקטיבית אחר גרעין שביט או אסטרואיד

כאשר סטודנטים צילמו את השביט C2009 P1 Garradd באמצעות טלסקופ האינטרנט, הם הופתעו לראות שבאחת התמונות "נתפס" גרם שמים נוסף - מטאור ממטר המטאורים פרסאידים.  מכיוון שהשביט נע מהר יותר ביחס לכוכבי הרקע - התבצעה עקיבה אחר גרעין השביט במהלך מספר שעות (ראו תמונה), בעוד הטלסקופ מתחקה אחר תנועת השביט בחלל.

קרא עוד...
 
קרינה קוסמית - קרניים קוסמיות

תמונה : פגיעת הקרניים הקוסמית בשבב ה
CCD של טלסקופ האינטרנט, מתבטאת בגירוי הפיקסל/שבב ויצירת כתמים לבנים בתמונה הסופית. כל הנקודות הלבנות (עיגולים ופסים כאחד) הם תוצאה של פגיעת קרינה קוסמית בשבב המצלמה, אלו אינם כוכבים (צמצם המצלמה היה סגור)


ישנם מספר סוגים/מקורות של קרניים קוסמיות :

אלו המגיעות מהשמש">

קרינה קוסמית (מכונה גם בשם "קרניים קוסמיות") מגיעה מן החלל. קרינה קוסמית אינה באמת קרינה אלקטרומגנטית, אלו הם למעשה חלקיקים (בעיקר פרוטונים) בעלי רמת אנרגיה גבוהה מאוד. קרינה קוסמית מגיעה ממקומות שונים כגון השמש, פיצוצי סופרנובה במקורות רחוקים מאוד כגון גלקסיות רדיו וקוואזרים.

קרא עוד...
 
בנייה ושיגור טיל מבקבוק מים - דף למורה

טיל מים | השיגור – דף הנחיות למורה רקע כללי מטרה : עיצוב, בנייה ושיגור טיל מים. נמדוד מהם הכוחות הפועלים על הטיל כגון - חיכוך, גרר, כוח עילוי.   עקרון הפעולה כאשר לחץ האוויר עולה, גדל ערך הלחץ בתוך הבקבוק. בעת שחרור הנצרה – יעלה הטיל כלפי מעלה ואחריו ישתרך סילון של מים. האוויר המתפשט יגרום למים לנוע כלפי מטה ולבקבוק לנוע כלפי מעלה.

קרא עוד...
 
«התחלההקודם123456הבאסיום»

עמוד 1 מתוך 6

כיצד ניתן למצוא את...

 

הידעת ?

בהירות נראית

עוצמת ההארה של 1 כוכב כפי שנראית מכדור הארץ. עוצמת ההארה הנראית תלויה במרחקו של הכוכב מאיתנו ובהארה העצמית שלו.

כוכבים בעלי 1 בהירות נראית שווה, נראים לכאורה מרוחקים מאתנו מרחק שווה.

כוכב רחוק למדי ובעל 1 בהירות גדולה, נראה בצפייה בלתי אמצעית כאילו מרחקו מאתנו שווה למרחקו של כוכב חיוור, יחסית, הקרוב בהרבה אל כדה"א

קרא עוד...
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed