הלו נאס''א ? ישראל משדרת! - שידור ישיר מהטלסקופ

הדפסה דוא

(Article's English version - press here)הצטרפו לנאס"א - סוכנות החלל האמריקנית (NASA) בשידור מיוחד של גרמי השמיים העמוקים, שצולמו באמצעות 1 טלסקופ האינטרנט הישראלי.  השידור המיוחד לווה בקטעי מוסיקה ייחודיים לכבדי ראייה, אשר העניקו לכולם הזדמנות "לראות" את היקום! צפו בסרט הארכיון V.O.D - שידור גרמי השמיים העמוקים לנאס"א

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


בתאריכים 10 ו-11 בחודש אפריל 2011 בשעה 21:00 שעון ישראל, שודרו דרך רשת האינטרנט 2 שידורים אסטרונומיים מיוחדים מטלסקופ האינטרנט הישראלי - פרי פיתוח של מצפה הכוכבים ברקת במכבים.
כחלק מהשידור הועברו בשידור חי מראות מדהימים של אובייקטים מהחלל כגון: גלקסיות, ערפיליות, כוכבי הלכת, אסטרואידים וגרמי שמיים נבחרים לישראל ולכל רחבי העולם.
פרויקט חובק עולם זה, לווה בהסברים על גרמי השמיים מפי אסטרונום אמריקאי אשר ענה על שאלות הצופים, והתמונות תורגמו לצלילים בניסיון להעביר את תחושת המראות גם לכבדי ראייה.

מדי פעם הצטרף לשידור מרואיין אורח (מישראל והעולם) בעל מאפיין מיוחד, אשר חלק עם קהל הצופים מידע על אודות התפקיד המרתק שלו בחקר גרמי השמיים והיקום שלנו. השידור ארך כשעתיים.
התמונות של גרמי השמיים צולמו באמצעות הטלסקופ הרובוטי ומצלמת CCD רגישה ומקוררת, כך שלצופים היתה האפשרות "להציץ" אל מאחרי הקלעים של פעולת מצפה הכוכבים, בזמן אמת. כל שידור ארך כשעה וחצי.


הקהל הוזמן להעלות שאלות לצוות השידור תוך כדי האירוע ולפניו. השאלות המעניינות ביותר נענו בשידור הישיר על ידי האסטרונום (ראו מידע וטופס שאילתא באתר מצפה ברקת)

השידור פתוח לכל המעוניין ואינו מצריך תוכנות מיוחדות!

 


                                                         * בחסות : מרכז הטלסקופים, משקפות וציוד נלווה (לחץ כאן לכניסה לחנות) 

banner_telescopesהשידור המיוחד הינו חלק מתוכנית ייחודית שעורך המצפה, שמטרתה לקרב תלמידים ואת הקהל הרחב אל מדעים ואסטרונומיה.
כחלק מהפרויקט פותח מאגר חומרים מקוון המיועד לתלמידים, מורים והציבור הרחב - בנושאי האסטרונומיה, מדעי כדור הארץ והחלל, וזמין לכל בחינם.

שם הפרויקט : "אסטרו-נט" האתר תומך גם במיצ"ב ובתוכנית הלימודים במדעים, ומתאים לתלמידים ומורים כאחד. כתובת אתר הפרויקט http://www.bareket-astro.com/astronet

 m64
תמונה : גלקסיית ה"עין" M64. צילום : 1 טלסקופ האינטרנט הישראלי

הסבר על המוסיקה השמימית: הבהירות של הפיקסלים בכל תמונה מתורגמת לצלילים תוך כדי שימוש במודוס ספרדי צועני (דו, רה במול, מי, פה, סול, לה במול, סי במול),מורכב מ 5 אוקטאבות כאשר הצליל הנמוך ביותר נמצא שתי אוקטאבות מתחת לדו אמצעי והצליל הגבוה ביותר נמצא שלוש אוקטאבות מעל דו אמצעי (MIDI).


באופן זה יכול הצופה ללמוד על היקום באופן ישיר, תוך כדי הצפייה במסתוריו והבנת התהליכים השונים המתרחשים בעולמנו – והכול בזמן אמת תוך כדי הסברים מרתקים.

תוך כדי השידור ניתן יהיה לצפות גם בפעולתו של הטלסקופ במצפה הכוכבים ברקת. מערכת טלסקופ האינטרנט הישראלי מאפשרת לעקוב מכל מקום על פני כדור הארץ אחר צפונות היקום בזמן אמת דרך רשת האינטרנט באמצעות טלסקופ משוכלל המותקן במצפה הכוכבים במכבים.

בטלסקופ משתמשים תלמידים וחוקרים מכל רחבי תבל.


זהו השידור השני מסוג זה שעורך מצפה ברקת.
השידור הראשון נערך בפתיחת שנת הלימודים 2009. השידור ארך כשעה וחצי, ובמהלכו צולמו גרמי שמיים מרתקים, הוענקו הסברים מפי אסטרונום והושמעו קטעי המוסיקה לכבדי הראייה.
צפו בשידור הארכיון  (סרט v.o.d) של האירוע שנערך בשנת 2009. 
 

סרט: טלסקופ האינטרנט הישראלי - עוזר לתלמידים כבדי ראייה 'לראות' את היקום! 
 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

לצפייה בשידור הישיר , ולמידע נוסף – ניתן להתחבר לאתר מצפה הכוכבים ברקת במכבים

http://www.bareket-astro.com


שמיים עטורי כוכבים
צוות מצפה הכוכבים ברקת
____________________________

שידורים קודמים
ליקוי החמה 2011 
גרמי השמיים העמוקים - גם לכבדי ראייה 2009
ניטור פוטומטרי של כוכב לכת מחוץ למערכת השמש
...שידורים נוספים

שידורים עתידיים
שידור נאס"א (NASA) גרמי השמיים העמוקים
ליקוי ירח 2011 ליקוי לבנה בשידור ישיר

פרוייקטים מרתקים נוספים
שליטה על "רובוט המאדים" במצפה ברקת
אסטרו-נט : אסטרונומיה ומדעי החלל לתלמידים, מורים והקהל הרחב
טלסקופ האינטרנט הישראלי - שליטה על טלסקופ דרך רשת האינטרנטThe event is an initiative of the following : 
- Dr. Robert Starr, NASA LEARN Project Manager (Learning Environments and Research Network), NASA Langley Research Center, VA
- Dr.Mark : Hammergren: Astronomer of the Adler planetarium and Astronomy Museum, Chicago
- Marty Quinn, founder of Design Rhythmics Sonification Research Lab: music sonification for those who are blind
- Audrey : program’s coordinator, One Star at a Time ~ Global StarPark Network co-chair, StarPals founder, IDA board member
- Astronomers Without Borders:  "Global Astronomy Month" , " Astronomy without Barriers"  and  "Dark Sky Awareness" programs 
- Ido : Bareket observatory Israel, Internet robotic telescope

This webcast is made possible through the kind assistance, support and/or involvement of Audrey Fischer of  One Star at a Time & Astronomers Without Borders, Astronomy Without Barriers, Dr. Robert Starr at NASA’s Distant Learning Network, Don Watson at the Center for Educational Technologies, Mark Leonard of the Distance Learning Studio at the University of New Hampshire, the Experimental Space Plasma Group and Remote GIS Lab at the University of New Hampshire,  Frank Busutil of Project Bright Sky, Noreen Grice, You Can Do Astronomy LLC, the Chicago Lighthouse for the Blind and AAVSO
gam-awb-2011   drsrl  onestar-logo  NasaLogo  bareket_en
 & The ADLER Planetarium___
NASA logo is used with permission in connection with the NASA funded image sonification methods developed in the interactive exhibit “Walk on the Sun” by Design Rhythmics Sonification Research Lab and featured in this webcast

 

מאמרים נוספים

תגובות 

 
#4 josh 2011-04-12 11:15
Hi,
I am very interested in the musical correlation. I missed the event yesterday, is there anywhere that I can view it, specifically with the music playing?
Thanks
צטט
 
 
#3 אריק 2011-04-10 11:52
מדהים, יופי של שת"פ . כן ירבו!
צטט
 
 
#2 benzi gan 2011-04-06 17:56
:-) אני מאוד סקרן לראות
צטט
 
 
#1 daniel 2011-04-06 14:26
מגניב
צטט
 

הוספת תגובה

קוד אבטחה
רענון הקוד

כיצד ניתן למצוא את...

 

תגובות 

 
#2 יוסף 2011-06-28 20:59
אני מתעניין במחקר על עוצמת אור הכוכבים וכמה זמן אחרי השקיעה אפשר לראות כוכבים לכל המוקדם.והאם אפשר לראות כוכבים ביום
צטט
 
 
#1 עמית 2011-01-17 16:52
8) :-) 8) ;-) :-) זה ממש מגניב המורה שלי המליצה על האתר הזה ונכנסתי אבל לא ידעתי שזה יהיה כול כך מגניבבבבבבבבבבב בבבבבבבבבבבבבב :-) :-) :-) ;-)
צטט
 

הוספת תגובה

קוד אבטחה
רענון הקוד

הידעת ?

יורי גאגארין, המירוץ לחלל והחינוך המדעי

יורי גאגארין (Uri Gagarin) או בשמו המלא, יורי אלכסייביץ' גגארין (וברוסית - Юрий Алексеевич Гагарин‏).שוגר מעל פני אדמת ברית המועצות לשעבר בחללית ווסטוק, וביצע הקפה שלמה מסביב לכדור הארץ. הוא חזר בשלום אל כדור הארץ ונחת בחזרה על פני אדמת ברית המועצות. שיגורו של גגארין היווה את אחד השיאים במירוץ לחלל שהתקיים בין ברית המועצות לארצות הברית בשנות החמישים, השישים והשבעים של המאה העשרים, מירוץ שנפתח בשיגורו של הלוויין ספוטניק 1, הלווין הראשון בעולם, ששוגר באוקטובר 1957, גם הוא על ידי ברית המועצות. ובנימה אישית - גגארין היה אחד מגיבורי הילדות שלי ואני זוכר עד היום את התרגשותי כילד, בישראל של שנות השישים של המאה הקודמת, כאשר שמו היה מוזכר באמצעי התקשורת (שהמשוכלל שבהם היה אז הרדיו).

המירוץ לחלל, שגגארין היה אחד מסמני הדרך שלו ואחד מגיבוריו, השפיע גם על החינוך בארצות הברית, שנתקפה בבהלה לנוכח העובדה שברית המועצות, אויבתה אז, הקדימה אותה בכניסה לעידן החלל, הן הבלתי מאויש והן המאוייש. הדחף של האמריקנים לניצחון במירוץ לחלל, הניע אנשי חינוך ומחוקקים להחלטה על שינוי דרכי הוראת המדעים והדגשת לימודי המתמטיקה והפיזיקה בבתי הספר בארצות הברית, ולהגדלת התקציב הלאומי לשם כך בכל רמות מערכת החינוך.

לעתים, למשבר או לצורך דחוף יש חלק חשוב ואף מכריע ביצירתם או בהנעתם של שינויים ושיפורים של תהליכים חינוכיים. בסוף שנות החמישים המשבר המניע (במערכת החינוך של ארצות הברית) היה פתיחתו של מירוץ החלל בין ארצות הברית לברית המועצות. כיום, מספר תהליכים מניעים שינויים ושיפורים כאלה. למשל, הצורך להתמודד כראוי עם "התפוצצות המידע" ועם הופעתם של כלי מדיה רבים ומגוונים, הם בין הדברים שהביאו לתחילתו של תהליך חינוכי להקניית מיומנויות המוכרות בשם מיומנויות העשרים ואחת. דוגמה נוספת היא משבר ניצול משאבי הסביבה (כדוגמת מים ומקורות אנרגיה), שיש לו תפקיד חשוב מאד בחינוך לקיימות המקודם כיום במערכת החינוך בישראל .


הערך נכתב על-ידי :
יורם אורעד, המנהל הפדגוגי של שלובים, הרשת החברתית לאנשי חינוך של מכון מופ"ת, ומפתח תכניות לימודים במדעים. (מקור)

קרא עוד...